recipients

2015
Claude Robinson, Author, Illustrator

2014
Linda Wedman, Arts Administrator

2013
Michael Audain, Collector , Philanthropist

2012
Mary Pratt RCA, Painter;
Edith Ryan Goodridge, Arts Administrator;
Patricia Grattan, Fine Art Professional

2011
Alf Bugosky, Former Gallery Director

2010
Peter D. Simmons, Entrepreneur;
Linda Verge, Gallerist

2009
Nancy Tousley, Author, Critic;
Joan Stebbins, Curator, Gallery Director

2008
Matthew Teitalbaum, Gallery Director;
Klaus Nienkamper, Entrepreneur

2007
Patricia E.Bovey, Gallery Director;
Author; Robert Enright, Art Writer, Critic;
Kathleen M. Richardson, Advocate, Patron;
Meeka Walsh, Editor

2006
Susan Gibson Garvey, Gallery Director, Curator;
Jean  M. Johnson, Arts Administrator;
John R. Porter, Gallery Director, Curator, Author;
Donald R.Sobey, Patron

2005
Mayo Graham, Curator;
Charles Hill, Curator, Author;
Avrom Isaacs, Art Dealer,  Benefactor;
William Kirby,  Arts supporter;
Pierre Théberge, Gallery Director, Curator

2004
Rosita Tovell, Philanthropist;
Agnes Martin, Artist and Philanthropist;
Jacqueline Longstaffe, Philanthropist;
Ian M.Thom, Scholar, Curator, Author, Editor

2003
Bernard Lamarre, Philanthropist;
John Hobday, Arts Administrator;
Liliane M. Stewart, Philanthropist;
Jean Dallaire, Painter (posthumous);
Janine Bombardier, Philanthropist;
David P. Silcox, Arts Administrator

 2002
Catherine Crowston, Arts Administrator;
Ann Davis, Arts Administrator

2001
Suzanne Rivard Le Moyne, Arts Administrator, Educator;
Isadore and Rosalie Sharpe, Patrons

2000
Robert Lantos, Filmmaker/ Producer;
Lorraine Monk, Arts  Administrator

1998
Frederick Hagen, Artist and Educator;
Alfred Pellan, Painter (posthumous)

1994
Jean Sutherland Boggs, Arts Administrator

1993
Osuitok Ipeelee RCA  (elected 1973), Sculptor

1990
Isabel McLaughlin, Philanthropist and Patron;
Graeme Ferguson RCA (elected 1974), Filmmaker

1989
Joan Chalmers, Philanthropist  and Patron

1987
Edmund C.. Bovey, Volunteer, Collector, Philanthropist

1986
Doris Shadbolt, Writer, Arts  Administrator

1985
Spencer Clark, Collector and Philanthropist

1979
The Duke of Argyll – in commemoration of the founding  of the Academy in 1880 by his ancestor the  Marquis of Lorne, later 9th   Duke of Argyll

1978
John Crosbie Perlin, Arts Administrator;
Charles Wetmore, Educator, Industrial Designer;
Emily Carr, Painter  (posthumous);
Albert Dumouchel, Printmaker;
Alan Jarvis, Arts Administrator (posthumous)

1976
Archie  F. Key, Arts Administrator;
Douglas M.Duncan, Collector (posthumous)

1975
Moncrieff Williamson, Director, Confederation Centre Art Gallery;
Gerry Moses, Corporate Fine Arts Program, Imperial Oil Ltd.;
Oscar Cahen, Painter  (posthumous);
Paul‐Émile Borduas, Painter (posthumous)

1974
Pierre  Juneau, Retired Chair, Canadian Radio Television Commission

1972
Henry Moore, Sculptor

1969 
Alfred  Joseph Casson RCA (elected1926), Painter;
Alexander  Young Jackson RCA (posthumous) (elected 1954),  Painter;
Franklin Carmichael RCA (elected  1935),  Painter;
Lawren Phillip Harris RCA (elected 1943), Painter;
Francis Hans (Franz) Johnston RCA (elected 1913), Painter;
Arthur  Lismer RCA (elected 1919), Painter;
J.E.H.MacDonald, Painter;
Frederick Horsman Varley RCA (elected 1921), Painter

1968
Julien Hébert  RCA (elected 1905), Industrial Designer

1967
Pierre Dupuy, Commissioner General of Expo ‘67

1966
Duncan MacPherson, Cartoonist

1965
Allan Robb Fleming  RCA (elected 1970), TypographicDesigner

1964
Yousuf Karsh RCA (elected 1975),  Photographer

1963
Tanya  Moseivitch,  Stage  and  Costume  Designer

1962
Carl Dair, Typographic Designer;
Norman McLaren, Animator;
Viljo Revel, Architect

  • Image
 

Royal Canadian Academy of Arts